Mariusz Wołosz Mariusz Wołosz  

MARIUSZ WOŁOSZ

Prezydent Bytomia

Z uśmiechem na prawybory 5 października

W piątek, 5 października, Życie Bytomskie organizuje swoje prawybory. Głosować będziecie mogli w godz. 12-16, ale ja i kandydaci z listy nr 4 poczekamy także na tych, którzy pracują. Oczywiście z uśmiechem, bo to Światowy Dzień Uśmiechu. Zapraszamy! Szczegółów wydarzenia szukajcie TUTAJ.

czytaj więcej

Mariusz Wołosz: zamiast organizować konwencję pomogliśmy rodzeństwu z Bytomia

Wybory samorządowe za nieco ponad trzy tygodnie. Większość komitetów zorganizowała już swoje konwencje. Mariusz Wołosz i radni startujący z list Koalicji Obywatelskiej w Bytomiu zrezygnowali z fanfar i balonów. Pieniądze, które mieli przeznaczyć na organizację wydarzenia przekazali na rehabilitację rodzeństwa – Kingi i Mateusza, którzy chorują na zespół Joubert. – Bo od obietnic wolimy czyny – mówią kandydaci.

„Kinga i Mateusz mieszkający w Bytomiu chorują na zespół Joubert. Wymagają stałej opieki oraz rehabilitacji, dzięki której będą mogli lepiej poznawać otaczający ich świat. Zbieramy na rok hipoterapii (zajęcia dwa razy w tygodniu w Zabrzu), tydzień rehabilitacji w Centrum Intensywnej Terapii „Wesoła kraina” w Sułkowicach koło Andrychowa oraz dwutygodniowe obozy rehabilitacyjne w Bystrej koło Bielska-Białej, obejmujące m.in. rehabilitację ruchową, wybrane terapie ze specjalistami oraz konsultacje” – czytamy w opisie zbiórki w serwisie zrzutka.pl, który przygotowali rodzice Kingi i Mateusza – Katarzyna i Adam Celińscy.

– Pomysłów nam nie brakuje i kiedy zastanawialiśmy się, jak zrobić konwencję, która na długo zapadnie w pamięci mieszkańców, zobaczyłem w sieci tę zbiórkę – mówi Mariusz Wołosz, kandydat na prezydenta Bytomia popierany przez Koalicję Obywatelską i społeczników z akcji Bytom to nie hasiok. – Na Facebooku ludzie regularnie pytają mnie z czego sfinansuję zobowiązania z programu wyborczego, bo przecież Bytom to biedne miasto. Odpowiadam wtedy, że rezygnujemy ze zbytków i przeznaczamy pieniądze tam, gdzie odczują to mieszkańcy. I to jest świetny przykład ilustrujący, jak to działa – tłumaczy.

Mariusz Wołosz, kandydaci do Rady Miejskiej oraz ich rodziny i przyjaciele nagrali w Parku Miejskim film, w którym informują, co zrobili. Jacek Brzezinka, nr 1 na liście ze Śródmieścia tłumaczy w nim, że organizacja konwencji to wydatek kilku-, kilkunastu tysięcy złotych. – My założyliśmy, że nasza kosztowałaby 10 tys. zł i taką kwotę przekazaliśmy rodzeństwu – informuje.

W filmie wypowiadają się też pozostałe „jedynki” z list Koalicji Obywatelskiej: Joanna Stępień, Michał Bieda i Michał Staniszewski oraz jedna „dwójka” – Grzegorz Nowak. Co ważne, kwota 10 tys. zł to nie wszystko. – Teraz Wasz ruch – mówi w filmie Michał Staniszewski i zachęca: – Żeby zebrać całą kwotę na rehabilitację Kingi i Mateusza w serwisie zrzutka.pl potrzeba jeszcze 8 tysięcy złotych.

Krótki film stał się też okazją do zaprezentowania priorytetów z tej części programu wyborczego, która dotyczy zdrowia. – Po wygranych wyborach zatroszczymy się o zdrowie bytomian. Wprowadzimy dodatkowe świadczenia medyczne dla seniorów, bezpłatne programy profilaktyczne pod kątem wykrywania nowotworów i inne programy z profilaktyką w roli głównej, a także monitoring telemedyczny dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych – wyliczają kandydaci. – Zrobimy to wszystko, bo bytomianie zasługują na najlepszą opiekę – podsumowuje Mariusz Wołosz.

czytaj więcej

Koszmarne warunki do życia mieszkańców Bobrka

Po raz kolejny, na zaproszenie mieszkańców, jesteśmy na Bobrku. Tym razem w jednej z kamienic. Trudno w to uwierzyć, ale w tych strasznych warunkach mieszkają normalni bytomianie, którzy nie mogą doprosić się remontu. 21 października zróbmy wszystko, aby to zmienić.

czytaj więcej

Mieszkańcy boją się o swoją przyszłość

Dzielnica Karb, ul. Kołłątaja, tuż obok budynek należący do Spółki Restrukturyzacji Kopalń: brudny, zaniedbany, nieremontowany od lat. Jego mieszkańcy wiedzą, co to szkody górnicze i alarmują o planowanej kolejnej eksploatacji. Ale nikt nie mówi im, co naprawdę wydarzy się na tym terenie. Chcemy zadbać o bytomian i mówić im prawdę. Zaoferujemy też pomoc dla poszkodowanych, bo  #BYTOMtoNIEhasiok

czytaj więcej

Zaniedbane tereny SRK w Bytomiu

Z Krzysztofem Gawędą, naszym kandydatem do Rady Miejskiej, który od dłuższego czasu przygląda się terenom należącym do SRK w całym mieście, spotkaliśmy się wczoraj w Miechowicach i nagraliśmy dla Was ten krótki film.

czytaj więcej

SERCE DLA BYTOMIA – bezpłatne badania EKG z konsultacjami

Masz SERCE DLA BYTOMIA? Przyjdź na bezpłatne badania EKG połączone z konsultacjami kardiologicznymi, które przeprowadzi dr n. med. Ewa Podolecka, specjalista chorób wewnętrznych i kardiolog. 

Konsultacje wyłącznie dla mieszkańców Bytomia odbędą się w przychodni przy ul. Zabrzańskiej 8 w Szombierkach w sobotę, 22 września w godz. 9-15. 

W tym czasie zapraszamy także do rozmów o mieście – przed przychodnią będzie nasz namiot, a w nim m.in. ekologiczne torby z logo #BYTOMtoNIEhasiok

Poruszymy przede wszystkim zagadnienia z programu MIASTO ZDROWYCH MIESZKAŃCÓW, na który składają się:

1. Dodatkowe świadczenia medyczne dla seniorów realizowane w bytomskich jednostkach ochrony zdrowia (m.in zabiegi usunięcia zaćmy);
2. Bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem wykrywania nowotworów (skierowane do określonych grup wiekowych, badania dla kobiet i mężczyzn);
3. Badania profilaktyczne pod kątem wad postawy u dzieci (stosowna grupa wiekowa wskazana przez ortopedę);
4. Program szczepień dla dzieci i seniorów obejmujący szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom oraz szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek powyżej 10 roku życia;
5. Coroczne inne programy profilaktyczne, dostosowane do realnych potrzeb;
6. Monitoring kardiologiczny dla potrzebujących go osób starszych (na bazie telemedycyny);
7. Wsparcie finansowe dla szpitala miejskiego;
8. Powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Pacjenta, który będzie monitorował jakość i dbałość o przestrzeganie dobrego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w mieście.

Pełny program wyborczy do przeczytania na: www.mariuszwolosz.pl

Uwaga: liczba konsultacji ograniczona. Lekarz jest w stanie przebadać maks. 3-4 Pacjentów na godzinę.

Sfinansowano z KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

czytaj więcej

Społecznicy z akcji #BYTOMtoNIEhasiok oficjalnie poparli Mariusza Wołosza

Twórcy akcji #BYTOMtoNIEhasiok udzielili oficjalnego poparcia Mariuszowi Wołoszowi, kandydatowi na prezydenta Bytomia z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Akcja #BYTOMtoNIEhasiok ma ogromny potencjał. To głównie dzięki niej, w grudniowym referendum w sprawie odwołania aktualnego prezydenta Bytomia wzięło udział blisko 20 tys. mieszkańców.

Teraz, społecznicy, którzy stworzyli ten ruch, oficjalnie poparli Mariusza Wołosza w wyborach na prezydenta Bytomia. Dzięki temu kandydat może korzystać z oficjalnego logo akcji. Hasło #BYTOMtoNIEhasiok od dzisiaj jest też oficjalnym hasłem jego kampanii.

A co w zamian? Kandydat zawarł ze społecznikami porozumienie, w którym pisemnie zobowiązał się, że po wygranych wyborach podejmie zdecydowane działania w sprawie likwidacji nielegalnych składowisk odpadów na terenie miasta.

Do symbolicznego podpisania porozumienia doszło nieopodal nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów przy ul. Magdaleny – za sprawą reporterów programu telewizyjnego „Uwaga!” – jednego z „najsłynniejszych” w kraju.

– Na mocy zawartego porozumienia rekomendujemy kandydaturę Mariusza Wołosza na prezydenta Bytomia i tym samym bierzemy odpowiedzialność przed mieszkańcami także za to, aby po wygranych wyborach postulaty zostały spełnione – mówi Stanisław Stajer, współtwórca akcji #BYTOMtoNIEhasiok.

– To poparcie wiele dla mnie znaczy. Bytom może nie będzie uzdrowiskiem, ale wciąż może być czysty i przyjazny – komentuje Mariusz Wołosz.

czytaj więcej

EC Szombierki zagrożona?

W zeszłym tygodniu minął termin podpisania umowy na blisko 14 mln zł dofinansowania przyznanego na prace restauratorskie i remontowe w EC Szombierki (warte blisko 22 mln zł).

Jak to się stało, że firma którą do przejęcia tego obiektu rekomendował prezydent Bytomia nie podjęła realizacji projektu? Jak to możliwe, że rekomendował firmę, która nie posiadała ani odpowiedniego doświadczenia ani potencjału finansowego, o czym alarmowali radni opozycji i media? 

To kolejna zła decyzja władz Bytomia, następna zmarnowana szansa dla naszego miasta.

czytaj więcej

PROGRAM Mariusza Wołosza, kandydata na prezydenta Bytomia

W tworzeniu tego programu uczestniczyło wielu mieszkańców Bytomia. Także Ty możesz stać się jego współautorem. Prześlij swoją propozycję na: spotkajmysie@mariuszwolosz.pl

CZYSTE MIASTO

 • Obniżenie stawki za wywóz odpadów komunalnych w mieście wraz ze zmianą regulaminu utrzymania porządku i czystości w mieście;
 • Umożliwienie mieszkańcom wywozu odpadów na miejskie wysypisko we własnym zakresie;
 • Zmiana organizacji ruchu w miejscach narażonych na nielegalne składowanie odpadów;
 • Monitoring ciężarówek wjeżdżających do Bytomia (system kamer, współpraca z Policją);
 • Zmiana sposobu działania oraz struktury wydziałów odpowiadających za gospodarkę odpadami i powołanie całodobowego stanowiska interwencyjnego;
 • Wycofanie wszystkich kontrowersyjnych zezwoleń na przetwarzanie i składowanie odpadów w Bytomiu;
 • Wdrożenie programu oczyszczania skażonych terenów w oparciu o najnowsze technologie (z uwzględnieniem uciążliwych osadów pościekowych);
 • Edukacja ekologiczna dzieci i dorosłych;
 • Poprawa jakości powietrza, poprzez wspieranie wymiany źródeł ciepła na ekologiczne oraz zwiększenie środków na dofinansowanie zmiany źrodła ciepła;
 • Stały monitoring stanu jakości powietrza;
 • Worki i kosze na psie odchody w całym mieście;
 • Zmiana sposobu organizacji i realizacji systemu oczyszczania miasta, podział na rejony oraz zwiększony dozór zleconych prac;
 • Analiza studium oraz planu przestrzennego zagospodarowania terenu pod kątem zagrożeń ekologicznych.

PRZYJAZNE MIASTO

 • Bytom miastem dialogu – włączenie mieszkańców w proces podejmowania decyzji;
 • Przywrócenie Rad Dzielnic oraz budżetu obywatelskiego;
 • Utworzenie Dzielnicowych Centrów Współpracy;
 • Współpraca z sektorem NGO (w tym przekazywanie większej liczby zadań publicznych do realizacji przez organizacje pozarządowe);
 • Czytelne reguły wsparcia stowarzyszeń;
 • Uporządkowanie i wprowadzenie nowego sytemu identyfikacji miejskiej;
 • Wprowadzenie w życie Ustawy krajobrazowej, w tym walka z chaosem wizualnym: wielkoformatowymi siatkami reklamowymi, poszarpanymi bannerami reklamowymi na płotach, rażącymi w oczy telebimami, z obskurnymi reklamami;
 • Miasto przyjazne i kolorowe, dofinansowanie rysunków/murali na ścianach kamienic;
 • Zagospodarowanie miejsc po wyburzonych kamienicach (boiska, skwery itp.).

MIASTO ZDROWYCH MIESZKAŃCÓW

 • Dodatkowe świadczenia medyczne dla seniorów realizowane w bytomskich jednostkach ochrony zdrowia (m.in zabiegi usunięcia zaćmy);
 • Bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem wykrywania nowotworów (skierowane do określonych grup wiekowych, badania dla kobiet i mężczyzn);
 • Badania profilaktyczne pod kątem wad postawy u dzieci (stosowna grupa wiekowa wskazana przez ortopedę);
 • Program szczepień dla dzieci i seniorów obejmujący szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom oraz szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek powyżej 10 roku życia;
 • Coroczne inne programy profilaktyczne, dostosowane do realnych potrzeb;
 • Monitoring kardiologiczny dla potrzebujących go osób starszych (na bazie telemedycyny);
 • Wsparcie finansowe dla szpitala miejskiego;
 • Powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Pacjenta, który będzie monitorował jakość i dbałość o przestrzeganie dobrego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w mieście.

MIASTO MŁODYCH RODZIN

 • Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach poprzez ich dofinansowanie oraz wspieranie rozwoju nowych podmiotów działających w tym obszarze;
 • Zróżnicowanie (wydłużenie w zależności od potrzeb) godzin pracy żłobków i przedszkoli; Wsparcie dla programów taniego budownictwa mieszkaniowego;
 • Uruchomienie „Bytomskiej Platformy Nieruchomości” wraz z programem zamiany mieszkań;
 • Program „Lokal na start” – puste lokale należące do zasobów miasta będą proponowane w bardzo atrakcyjnych stawkach najemcom. Warunkiem przystąpienia do projektu będzie konieczność rozliczania z się z podatku w Bytomiu. Dodatkowo, w przypadku późniejszych opłat lub ewentualnego wykupu, uwzględniane będzie zainwestowanie środków przez przedsiębiorcę w lokal;
 • Zmiana warunków procedury remontu mieszkania na koszt przyszłego najemcy (rozliczenie zainwestowanych środków, zaliczenie remontu do okresu najmu);
 • Rozbudowa sieci rowerowej, docelowo łączącej dzielnice miasta, w powiązaniu z systemami rowerowymi działającymi w innych miastach metropolii;
 • Program wsparcia dla klubów sportowych uzależniający wysokość dotacji od liczby szkolonych dzieci i osiąganych przez nie wyników (program rozłożony na poszczególne lata);
 • Budowa placów zabaw w oparciu o program lokalizacji uzgodniony z mieszkańcami.

MIASTO SENIORÓW

 • „W Bytomiu nikt nie jest sam” – program aktywizacji i pomocy osobom starszym (zwłaszcza samotnym) realizowany w oparciu o działające lokalnie organizacje pozarządowe (pomoc w zakupach, dowozie do lekarza, drobnych naprawach itp.);
 • Dodatkowe świadczenia medyczne dla seniorów realizowane w bytomskich jednostkach ochrony zdrowia (m.in zabiegi usunięcia zaćmy);
 • Bezpłatny monitoring kardiologiczny dla potrzebujących go osób starszych (na bazie telemedycyny);
 • Rozwój oferty edukacyjnej skierowanej do seniorów, wykorzystanie potencjału wzajemnego uczenia się, rozwój innowacyjnych form edukacji, w tym nieformalnej i pozaformalnej, promowanie tzw. wolontariatu kompetencji;
 • Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową – rozwój różnych form aktywności osób starszych przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury społecznej (takich jak np. biblioteki publiczne, domy kultury) w Dzielnicowych Centrach Współpracy;
 • Partycypacja społeczna osób starszych – zwiększanie udziału osób starszych w życiu miasta (publicznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym). Pomoc przy tworzeniu kolejnych organizacji reprezentujących interesy i potrzeby osób starszych, sprzyjających zaangażowaniu seniorów w życie lokalnych społeczności.

MIASTO PRZEDSIĘBIORCÓW

 • Program Wiarygodna Gmina – określenie nowych zasad współpracy z inwestorami i miejscowym biznesem;
 • Doroczna loteria z atrakcyjną nagrodą dla wszystkich przedsiębiorców, którzy płacą w Bytomiu podatki;
 • Wprowadzenie programu „Zamieszkaj w Bytomiu” oraz „Zainwestuj w Bytomiu” – promocja bytomskich nieruchomości w Polsce i poza granicami (współpraca z biurami nieruchomości w Bytomiu);
 • Uruchomienie systemu praktyk zawodowych w oparciu o bytomskie firmy, popartego programem stypendialnym;
 • Program „Lokal na start” – puste lokale należące do zasobów miasta będą proponowane w bardzo atrakcyjnych stawkach najemcom. Warunkiem przystąpienia do projektu będzie konieczność rozliczania z się z podatku w Bytomiu. Dodatkowo, w przypadku późniejszych opłat lub ewentualnego wykupu, uwzględniane będzie zainwestowanie środków przez przedsiębiorcę w lokal;
 • Włączenie przedsiębiorców w proces podejmowania ważnych dla nich decyzji.

MIASTO CZASU WOLNEGO

 • Program inwestycji w infrastrukturę sportową z pierwszeństwem dla bazy rekreacyjno-sportowej, wykorzystywanej na co dzień przez mieszkańców tj. lodowisko, basen, boiska przyszkolne;
 • Nauka pływania dla uczniów szkół podstawowych w oparciu o narodowy program pływania;
 • Budowa placów zabaw w oparciu o program lokalizacji uzgodniony z mieszkańcami;
 • Wieloletni program uwzględniający budowę pływalni ze wsparciem środków budżetu państwa;
 • Wprowadzenie systemu Bytomskiego Roweru Miejskiego;
 • Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, docelowo łączących dzielnice miasta, w powiązaniu ze ścieżkami działającymi w innych miastach metropolii;
 • Wsparcie dla klubów sportowych – uzależnienie wysokości dotacji od liczby szkolonych dzieci i osiąganych przez nie wyników, a w przypadku sportów drużynowych – od liczby wychowanków w pierwszym składzie drużyny;
 • Zapewnienie środków na rozwój instytucji kultury oraz poszczególnych wydarzeń kulturalnych o dużym potencjale promocyjnym dla miasta;
 • Stworzenie i promocja Szlaku Bytomskich Zabytków.

BEZPIECZNE MIASTO

 • Dodatkowe patrole policji na ulicach miasta;
 • Rozbudowa monitoringu wizyjnego w dzielnicach miasta, ze szczególnym uwzględnieniem monitoringu ciężarówek potencjalnie wwożących odpady;
 • Stały monitoring skutków eksploatacji górniczej przy wykorzystaniu najnowszych technologii;
 • Rzetelna informacja o planowanych skutkach oddziaływania na powierzchnię eksploatacji górniczej (określenie przewidywanych szkód);
 • Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w strefach zamieszkałych oraz w okolicach szkół, sygnalizatory prędkości oraz wzmożone patrole;
 • Doświetlenie przejść dla pieszych oraz terenów przestrzeni publicznych.

MIASTO EDUKACJI

 • Wzrost dodatku motywacyjnego dla nauczycieli o 5% w kadencji (1% co rok). Wzrost wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych (personelu szkolnego i przedszkolnego);
 • Opracowanie spójnej strategii edukacyjnej Bytomia;
 • Rozwój szkolnictwa zawodowego, w tym uruchomienie szkół branżowych z internatem, ze szczególnym uwzględnieniem profili zawodów deficytowych;
 • Uruchomienie systemu praktyk zawodowych w oparciu o bytomskie firmy, popartego programem stypendialnym;
 • Zdrowy kręgosłup – szafka dla każdego ucznia w szkole podstawowej;
 • Wprowadzenie systemu zaopatrzenia szkół w oparciu o wspólną platformę zakupową;
 • Wsparcie dla uczelni wyższych działających na terenie miasta, w tym walka o utrzymanie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz zacieśnienie współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych;
 • Wprowadzenie programów profilaktyki zdrowotnej dla uczniów w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego, a także programu opieki nad uczniami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi;
 • Działania na rzecz rozwoju lokalnej tożsamości.

MIASTO SPRAWNEJ KOMUNIKACJI

 • Dostosowanie komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców, weryfikacja rozkładów jazdy;
 • Polepszenie taboru autobusowego i tramwajowego jeżdżącego na terenie Bytomia i okolic;
 • Zwiększenie nakładów finansowych na remonty dróg i chodników oraz infrastruktury drogowej;
 • Modernizacja sieci tramwajowych;
 • Wsparcie budowy miejsc parkingowych, ułatwiających korzystanie z komunikacji publicznej;
 • Zwiększenie liczby miejsc parkingowych na bytomskich osiedlach w porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi.

MIASTO, KTÓRE POMAGA

 • Aktualizacja Programu Wsparcia Dziecka i Rodziny i Programów Aktywności Lokalnej oraz dalszy rozwój rodzinnych form opieki nad dzieckiem;
 • Powrót do budownictwa socjalnego i systematycznego remontu lokali socjalnych;
 • System zabezpieczeń dla osób poszkodowanych na skutek prowadzonej eksploatacji górniczej, w tym pomoc prawna w dochodzeniu roszczeń.
czytaj więcej

Super Mariusz uratuje Bytom?

Czy Super Mariusz uratuje Bytom? Już dzisiaj można się przekonać, grając za darmo na platformach iOS, Android oraz na: www.supermariusz.pl W ten niecodzienny sposób Mariusz Wołosz, kandydat na prezydenta Bytomia popierany przez Koalicję Obywatelską chce zawalczyć o uwagę i głosy wyborców. – Bytom wraca do gry – przekonuje.

 

To prawdopodobnie pierwsza gra w Polsce, stworzona specjalnie na potrzeby wyborów samorządowych. Skąd ten pomysł sztabu Mariusza Wołosza, kandydata na prezydenta Bytomia popieranego przez Koalicję Obywatelską? – Podczas ostatnich wyborów samorządowych, frekwencja wyborcza w Bytomiu wyniosła zaledwie 34 proc. Chcemy, aby więcej osób wzięło sprawy w swoje ręce i skorzystało z prawa głosu. Sięgamy więc po wszelkie środki, które mogą zaangażować mieszkańców – tłumaczy Mariusz Wołosz.

 

Scenariusz gry opiera się na głównych problemach, z którymi zmaga się Bytom. Każdy z trzech poziomów to inne wyzwanie dla głównego bohatera. Gracz wciela się w Super Mariusza, rozwiązuje łamigłówki i zadania zręcznościowe, by uratować miasto. W trakcie  rozgrywki przewijają się znane w mieście zagrożenia, takie jak spadające dachówki, śmieci czy smog. Lokalizacje poszczególnych poziomów to z kolei miejsca dobrze znane bytomianom. Tłem rozgrywki jest słynny tramwaj nr 38 kursujący po ulicy Piekarskiej, wodociągowa wieża ciśnień i Szyb Krystyna.

 

Na pierwszym poziomie Super Mariusz musi włączyć prąd w mieście i uruchomić tramwaj, żeby staruszka mogła bezpiecznie dostać się do centrum Bytomia na zakupy. Pomaga mu w tym Dozorca. Drugi poziom to problem z wodą. Gracz musi znaleźć dźwignię, która odetka rurę. Trzeci – finałowy level to walka ze śmieciowo-smogowym potworem, ostateczny ratunek mieszkańców miasta przed zanieczyszczeniami.

 

– To niskobudżetowa produkcja, ale mamy nadzieję, że dostarczy Internautom nieco rozrywki i przede wszystkim zachęci mieszkańców Bytomia do udziału w wyborach i procesie naprawy miasta. Gra opowiada o zaangażowaniu w drobne, lokalne sprawy, o współpracy i pomocy. Mam nadzieję, że pomoże w tym, aby Bytom wrócił do gry – mówi Mariusz Wołosz.

 

Aplikacja Super Mariusz jest bezpłatna, można ją pobrać na smartfony z systemami Android oraz iOS, a także zagrać w przeglądarce na stronie: www.supermariusz.pl. Co ważne, jest dostępna nawet od trzeciego roku życia.

czytaj więcej

Pierwszy dzień szkoły

3 września, pierwszy dzień szkoły. Życzę wszystkim (w tym sobie i mojej żonie), żeby nasze dzieci właśnie w Bytomiu miały perspektywy dobrej szkoły, a potem pracy. Żeby były blisko, kiedy będziemy starzy.

czytaj więcej

Udział w sukcesie dofinansowania projektów

Wiele spotkań, godziny przekonywania, ale było warto. Parafia św. Jacka w Bytomiu podpisała dzisiaj umowę na dofinansowanie dwóch projektów. Łącznie otrzyma ponad 23 mln zł i, jak podkreślał dzisiaj Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, mam niemały udział w tym sukcesie.

Dzięki pierwszemu – „miękkiemu” projektowi 50 dzieci i 20 rodziców z Rozbarku i Śródmieścia skorzysta z pomocy tzw. streetworkerów (m.in. zakup tabletów, nauka języków obcych, opieka medyczna i stomatologiczna). Drugi – „twardy” to remont i konserwacja budynków parafii, która dzięki przeprowadzonym pracom będzie mogła rozszerzyć działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną na swoim terenie. Gratuluję księdzu proboszczowi i życzę powodzenia w realizacji projektów.

Dzisiejszy sukces znakomicie pokazuje, że jeśli się chce, to można.

czytaj więcej

Problem z egzekwowaniem prawa w Bytomiu

Krótki komentarz do wczorajszej akcji na ul. Dworcowej – wynik rozmowy z jednym z mieszkańców Karbia: nasze miasto po raz kolejny ma problem z egzekwowaniem prawa. Cała wypowiedź dostępna TUTAJ.

czytaj więcej

Bytom może być czystym i przyjaznym miastem

Dzisiaj w samym centrum miasta przekonywał o tym Mariusz Wołosz – wieloletni radny miejski i kandydat na prezydenta Bytomia, który przedstawiając szczegóły swojego programu wyborczego z zakresu ekologii rozdawał mieszkańcom wody mineralne: Bobrek Zdrój, Karb Zdrój, Miechowiczankę, Kroplę Szombierek i Stroszankę. 

Wkrótce wody mineralne od kandydata popieranego przez Koalicję Obywatelską otrzymają też mieszkańcy w dzielnicach. W ten nietypowy sposób, Mariusz Wołosz chce przekonać bytomian, że warto na niego zagłosować w wyborach, które odbędą się dokładnie za dwa miesiące – 21 października. Jak przekonywał – wie, jak odwrócić losy miasta, które obecnie staje się śmietnikiem Polski i Europy.

– Dzisiaj żartujemy, bo czym innym w kontekście panoszącej się mafii śmieciowej jest nazwa „Bobrek Zdrój”? Ale Bytom naprawdę może być czystym miastem – takim, w którym każdy chce żyć i pracować. Ja wiem, jak tego dokonać – mówił mieszkańcom Mariusz Wołosz, kandydat na prezydenta Bytomia popierany przez Koalicję Obywatelską (Platformę Obywatelską oraz Nowoczesną). Podczas rozmów z przechodniami na ul. Dworcowej zdradził też, jaki ma pomysł na wygonienie z miasta mafii śmieciowej i likwidację nielegalnych składowisk odpadów:

– Są nowoczesne technologie, które pozwolą nam zutylizować już zgromadzone odpady. I metody, dzięki którym unikniemy zwożenia do miasta kolejnych transportów: zmiana organizacji ruchu w miejscach szczególnie narażonych i monitoring wjeżdżających do miasta ciężarówek – mówił Mariusz Wołosz.

Jednakże, śmieci to nie jedyny problem Bytomia. Na co dzień mieszkańcy skarżą się na odór i smog. Pierwszy zniknie razem ze śmieciami, ale walka ze smogiem to osobne wyzwanie. — W chłodnych miesiącach smog doskwiera wszystkim mieszkańcom metropolii, ale Bytom walczył dotychczas z tym problemem wyjątkowo nieefektywnie. A wystarczy postarać się o zwiększenie puli dopłat do ekologicznych pieców i przyłączy do sieci ciepłowniczej, stały monitoring emisji zanieczyszczeń czy uprzywilejować komunikację publiczną i rowerzystów – wyliczał Mariusz Wołosz.

czytaj więcej

Bytom nie musi być śmietnikiem Polski i Europy

Bobrek uzdrowiskiem z własną wodą mineralną? To raczej niemożliwe. Ale ta i inne dzielnice Bytomia nie muszą być śmietnikiem Polski i Europy. 

Jutro – we wtorek, 21 sierpnia – dokładnie na dwa miesiące przed wyborami samorządowymi w samym centrum miasta będzie o tym przekonywał Mariusz Wołosz – wieloletni radny miejski i kandydat na prezydenta Bytomia, który przedstawiając szczegóły swojego programu wyborczego z zakresu ekologii rozda mieszkańcom wody mineralne: Bobrek Zdrój, Karb Zdrój, Miechowiczankę, Kroplę Szombierek i Stroszankę. 

Zapraszamy na krótki briefing, który poprzedzi wydarzenie. Spotykamy się o godz. 12:00 na ul. Dworcowej przy bytomskim Świetliku.

czytaj więcej

Szkolnictwo zawodowe w Bytomiu

Zapewne wielu z Was borykało się ze znalezieniem fachowca: stolarza, budowlańca czy hydraulika. Uważam, że Bytom powinien rozwijać swoje szkolnictwo zawodowe. I tego właśnie dotyczy dzisiejszy film

czytaj więcej

Czarne chmury nad Miechowicami?

Ostatnie wydarzenia na terenie Miechowic nie napawają optymizmem. Dzielnica, która jeszcze do niedawna uchodziła za przyjazną mieszkańcom, zaczyna zmierzać w odwrotnym kierunku. Tony zwożonych śmieci w połączeniu z prowadzoną eksploatacją górniczą to problemy, które zapewne spędzają niejednemu miechowiczaninowi sen z powiek. Nie wspomne już o tych, którzy nosili się z zamiarem osiedlenia się w tej części Bytomia, szukając tam swojego miejsca na ziemi.

Otóż brak konsekwencji w działaniu władz doprowadził w mojej ocenie do katastrofy ekologicznej w postaci gór śmieci, których nikt nie kwapi się posprzątać. Ciągły brak skutecznych działań w związku z przywozem odpadów do Bytomia konsekwentnie pogrąża nasze miasto, odpychając inwestorów i potencjalnych mieszkańców. Opowieści o zielonym Bytomiu stały się zasłoną dymną dla kwitnącego procederu śmieciowego w naszym mieście.

Jakby tego było mało, miechowiczanie coraz mocniej odczuwają skutki eksploatacji górniczej, która – prowadzona metodą na zawał – sukcesywnie demoluje budynki i nie tylko. Co jeszcze może się wydarzyć, nie wie nikt, gdyż urzędowy przekaz o potencjalnych zagrożeniach, jakie rysują się przed Miechowicami, jest bardzo mglisty. Często wręcz staje się przyczynkiem do ataku na tych, którzy dopytują o to i owo.

Czy głosy mieszkańców domagające się zmiany sposobu wydobywania węgla pod terenami zabudowanymi, nie są słyszalne przy Parkowej? Czy smród, panujący wokół, nie jest wyczuwalny w ratuszu? Odpowiedź wydaje się oczywista i logiczna, ale czy wywołuje to jakieś znaczące działania? Śmiem wątpić. Ja osobiście nie mam złudzeń, że w Bytomiu panoszy się mafia śmieciowa. A planowanie wydobycia nie zawsze uwzględnia interes mieszkańców. Szczególnie odczuli to ci, którzy ponieśli straty wskutek szkód górniczych. Lista tych osób będzie się sukcesywnie powiększać, bo – podobnie jak w przypadku śmieci – zgody na taką działalność zostały wydane i basta. Czy to znaczy, że wyrok zapadł? Otóż nie, gdyż już niebawem zdecydujemy, w jakim kierunku powinien zmierzać Bytom. Czy mieszkańcy postawią na ludzi powiązanych ze śmieciowym biznesem czy po raz kolejny powiedzą, że Bytom to nie hasiok? Czy postawią na człowieka, który z górnictwem będzie rozmawiał jak równy z równym czy na merytoryczną miernotę? Wszystko jeszcze przed nami, warto jednak podkreślić, że to już ostatni dzwonek.

czytaj więcej

Szkody górnicze w Bytomiu

Współpraca między kopalnią a bytomianami może być lepsza, a samo bezpieczeństwo mieszkańców i ich majątku powinno być priorytetem władz Bytomia.

Na początek dnia, kilka słów w temacie szkód górniczych, nagranych w drodze do pewnej rodziny z Karbia, która od lat boryka się z tym problemem.

czytaj więcej

Kompromitująca pomyłka bytomskich władz

Wszyscy wiemy, jak Bytom wygląda, w jak trudnej jest sytuacji i jak duże są potrzeby miasta. A tymczasem w Urzędzie Miejskim trwa festiwal niekompetencji. W środę usłyszeliśmy, że z powodu zaniedbań ogromne środki z Unii Europejskiej przeznaczone dla Bytomia trafią do innych miast.

Teraz dowiadujemy się, że miasto przygotowując do termomodernizacji pięć szkół popełniło kardynalny błąd wysyłając projekty zamiast do Urzędu Marszałkowskiego, do Urzędu Wojewódzkiego, co miało wpływ na termin i rozstrzygnięcie. W mieście panuje coraz większy chaos i ta pomyłka po raz kolejny kompromituje władze Bytomia z obecnym prezydentem na czele.

Cała wypowiedź: KLIKNIJ TUTAJ

czytaj więcej

Mariusz Wołosz kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bytomia

Mariusz Wołosz, menadżer ochrony zdrowia i samorządowiec z 16-letnim doświadczeniem będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Bytomia. – Zlikwiduję nielegalne wysypiska i zwrócę miasto bytomianom – zapowiada Mariusz Wołosz.

Mariusz Wołosz to bytomianin od urodzenia, mąż i ojciec, doświadczony samorządowiec i menadżer – dyrektor szpitala nr 2 w Mysłowicach oraz wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Ale przede wszystkim człowiek, który wie jak rozprawić się z problemem nielegalnych wysypisk i mafią śmieciową, która panoszy się w Bytomiu. 

– Miasto jest w skrajnie trudnej sytuacji, skończył się czas półśrodków. Podczas tegorocznych wyborów samorządowych zdecydujemy, czy Bytom będzie śmietnikiem Polski i Europy, czy stanie się atrakcyjnym i przyjaznym miejscem na mapie metropolii. Przede mną czas ciężkiej pracy, aby uzmysłowić mieszkańcom, jak ważne to wybory dla naszego miasta – zapowiadał podczas dzisiejszego briefingu prasowego na bytomskim Rynku Mariusz Wołosz.

Komplementów kandydatowi nie szczędzili obecni na spotkaniu przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. – Bytomianie mawiają: ostatnia kadencja nie była dla miasta szczęśliwa. My mówimy: to nie kwestia szczęścia, a wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Koniec z fuszerką w zarządzaniu Bytomiem. Pora postawić na człowieka, który wie jak przywrócić temu pięknemu miastu dawną świetność – mówił Wojciech Saługa, przewodniczący PO w Regionie Śląskim i marszałek województwa śląskiego.

Ze słowami Wojciecha Saługi zgodziła się Barbara Dolniak, członek zarządu Nowoczesnej i wicemarszałek Sejmu, która pochodzi z Bytomia. – Cieszę się, że jest ktoś, kto sprawi, że moje miasto znów będzie miejscem, w którym każdy chce żyć i pracować – mówiła o Mariuszu Wołoszu. 

– Bytom stał się miastem bezprawia. Pora przywrócić porządek, rozliczyć winnych zaniedbań. To miasto, które ma piękną  historię i jestem przekonany, że dzięki Mariuszowi Wołoszowi będzie to historia z happy endem – argumentował z kolei Borys Budka, wiceprzewodniczący PO, poseł na Sejm RP i były minister sprawiedliwości.

Jako rasowy menadżer kandydat popierany przez Koalicję Obywatelską chce zawrzeć z mieszkańcami kontrakt – pięć postulatów na pięć lat rządzenia Bytomiem, tak aby każdy mógł go rozliczyć z przedwyborczych obietnic. Likwidacja nielegalnych wysypisk i wyrzucenie mafii śmieciowej z Bytomia, przywrócenie bezpieczeństwa mieszkańcom, włączenie mieszkańców w proces zarządzania miastem, uczynienie Bytomia atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem dla inwestorów oraz miastem przyjaznym dla mieszkańców – te pięć punktów znalazły się w Umowie dla Bytomia, którą zaprezentował kandydat PO i Nowoczesnej.

– Obok problemów Bytomia przeszło państwo, wielkie partie i biznes. Pora to wreszcie zmienić. Mariusz Wołosz zyskał poparcie drugiej największej siły politycznej w kraju i zarówno teraz – przed wyborami, jak po swoim zwycięstwie może liczyć na naszą pełną pomoc – deklarował Jerzy Meysztowicz, wiceprzewodniczący Nowoczesnej i Poseł na Sejm RP.

– Koniec z arogancją władzy. Miasto jest naszym wspólnym dobrem i razem musimy wziąć odpowiedzialność za jego dalszy los. Tylko od nas zależy czy utoniemy w śmieciach, czy znowu poczujemy dumę na dźwięk słowa „Bytom” – podsumował Mariusz Wołosz.

czytaj więcej

Kilka słów o kolejnych pozwoleniach na rozbiórkę stadionu

Pamiętacie, jak przed wyborami władza rozebrała część trybuny stadionu Polonii Bytom oznajmiając, że buduje stadion? Minęły lata, nowego stadionu jak nie było, tak nie ma, ale sytuacja się powtarza.

Tak więc już za chwileczkę, już za momencik piątek z rozbiórką zacznie się kręcić, czyli kilka słów o kolejnych pozwoleniach na rozbiórkę stadionu.

czytaj więcej

Po spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia

Członkowie Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się dzisiaj z Maciejem Miłkowskim, wiceministrem zdrowia, aby przedstawić problemy swoich placówek. „Stwierdzamy, że powstało realne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania szpitali powiatowych, a tym samym dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom województwa śląskiego” – napisali we wspólnym stanowisku, które po spotkaniu złożyli w ministerstwie.

Podczas spotkania szpitale zrzeszone w Związku zwracały uwagę przede wszystkim na znaczne niedoszacowanie procedur, brak środków finansowych na pokrycie wszystkich wymaganych przepisami prawa wzrostów wynagrodzeń, nieuwzględnienie w propozycjach planów rzeczowo-finansowych na II półrocze 2018 r. świadczeń wykonanych  w poprzednim okresie rozliczeniowym ponad limity wynikające z ryczałtu PSZ oraz nieuwzględnienie w przyznanej wysokości ryczałtu realnych potrzeb zdrowotnych społeczności lokalnych.

– Póki co wiceminister Miłkowski zadeklarował, że znajdą się pieniądze na pokrycie wzrostu kosztów wynagrodzeń w szpitalach. Liczymy na dalszy dialog w pozostałych kwestiach – podsumował spotkanie Mariusz Wołosz, wiceprezes ZSzPWŚ.

czytaj więcej

Europejski Kongres Gospodarczy – Mariusz Wołosz prelegentem

Za nami ostatni dzień 10. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Tego dnia odbył się m.in. panel dotyczący finansowania systemów ochrony zdrowia. Jednym z prelegentów był Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Poza Mariuszem Wołoszem udział w dyskusji wzięli: wiceminister zdrowia Zbigniew Król, poseł na sejm Andrzej Sośnierz, ekspert ochrony zdrowia Wojciech Zawalski, prezes zarządu American Heart of Poland Paweł Buszman oraz Wojciech Kozłowski z kancelarii prawniczej Dentons. Panel moderował redaktor naczelny Rynku Zdrowia Wojciech Kuta. 

czytaj więcej

Szpital nr 2 nagrodzony w plebiscycie Hipokrates 2017

Centrum Zdrowia w Mikołowie zajęło II, a Szpital nr 2 w Mysłowicach III miejsce w prestiżowej kategorii wojewódzkiej Szpital Roku w plebiscycie Dziennika Zachodniego HIPOKRATES 2017. W sobotę, 10 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród.

Hipokrates to plebiscyt Dziennika Zachodniego. Pacjenci w głosowaniu mogli wybrać w nim m.in. najlepszy szpital w województwie w 2017 roku. Szpital nr 2 w Mysłowicach zdobył 1862 głosy, co dało mu bardzo wysokie trzecie miejsce. Nagrodę odebrał dyrektor Mariusz Wołosz.

czytaj więcej

Podsumowanie III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

Podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-9 marca) Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego reprezentowało 8 ekspertów, którzy wzięli udział w 10 panelach! Dwa z nich powstały specjalnie z myślą o szpitalach powiatowych.

W piątek, 9 marca – w ostatnim dniu III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych o podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – w latach 2018-2020 debatował Mariusz Wołosz, wiceprezes ZSzPWŚ. Dwie godziny później prezes Wołosz w towarzystwie m.in. Barbary Szubert, dyrektora SPZOZ w Lublińcu rozmawiali o inwestycjach w lecznictwie szpitalnym.

 

czytaj więcej

Mariusz Wołosz prelegentem XIII Forum Rynku Zdrowia

Wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego  Mariusz Wołosz znalazł się wśród prelegentów XIII Forum Rynku Zdrowia. Impreza odbędzie się w poniedziałek i wtorek, 23-24 października w Warszawie.

Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku weźmie udział w panelu “Za czym kolejka ta stoi? Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce”. Paneliści poruszą takie tematy, jak:

• Czas oczekiwania na świadczenia w wybranych dziedzinach medycyny,

• Kolejki do leczenia – to nie jest tylko polski problem; jak radzą sobie z nim inne kraje?,

• Skracanie kolejek – leczmy przyczyny, nie objawy,

• W jaki sposób zarządzać kolejkami oczekujących do specjalistów – przykłady rozwiązań.

Panel z udziałem wiceprezesa Wołosza zaplanowano na wtorek, 24 października w godz. 9-10.30. 

czytaj więcej

Razem w trudnym okresie zmian w systemie opieki zdrowotnej

W środę, 11 października w Jaworznie odbyło się walne posiedzenie Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Spotkanie było okazją do podsumowania roku działalności instytucji.

– Członkostwo Szpitala, którym kieruję w Związku to ogromna wartość w trudnym okresie zmian w systemie opieki zdrowotnej – mówił Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku. 

Rok po utworzeniu instytucji, spotkanie było okazją do podsumowania efektów dotychczasowych działań i zakreślenia planów na najbliższe miesiące. Po roku funkcjonowania, Związek zyskał także nowego członka – Szpital Murcki Sp. z o.o. z Katowic.

czytaj więcej

Okulistyka w Mysłowicach bezpieczna do marca przyszłego roku

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył do końca marca obowiązującą ze Szpitalem numer 2 w Mysłowicach umowę na udzielanie świadczeń na Oddziale Okulistycznym. Poinformował też o terminach konkursów na leczenie szpitalne w trybie hospitalizacji i programy zdrowotna lekowe.

– To ważna informacja, szczególnie dla pacjentów – komentuje wydany przez fundusz komunikat Mariusz Wołosz, dyrektor szpitala.

W czerwcu ŚO­W NFZ ogłosił w Biuletynie Informacji Publicznej lecznice zakwalifikowane do poszczególnych poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Niestety, w zestawieniu zabrakło miejsca dla Oddziału Okulistycznego w mysłowickim szpitalu. 

W wydanym ostatnio komunikacie fundusz poinformował jednak o przedłużeniu do 31 marca 2018 roku umów ze świadczeniodawcami, którzy nie zostali zakwalifikowani do sieci szpitali, zarówno jeżeli chodzi o leczenie szpitale w trybie hospitalizacji, jak i programy zdrowotne lekowe.

NFZ poinformował również, że konkurs na leczenie szpitale w trybie hospitalizacji odbędzie się we wrześniu tego roku, a na programy zdrowotne lekowe – w listopadzie.

– Nasz oddział jest jednym z najlepszych w kraju i na pewno zrobimy wszystko, aby przetrwał –zapowiada udział mysłowickiego szpitala w konkursie Wołosz. – Rozwiązanie, które zaproponował fundusz na pewno daje nam możliwość złapania oddechu i odpowiedniego przygotowania się do tych postępowań – dodaje.

czytaj więcej

Dyrektor Szpitala nr 2 stara się o kolejne fundusze unijne

Niewykorzystane pomieszczenia starego bloku operacyjnego w Pawilonie B Szpitala numer 2 w Mysłowicach mogą wkrótce stać się nowoczesnym centrum diagnostycznym m.in. chorób onkologicznych. Lecznica ubiega się bowiem o środki na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Chcemy wykorzystać pomieszczenia w budynku chirurgii o łącznej powierzchni 169 metrów kwadratowych – tłumaczy Mariusz Wołosz, dyrektor szpitala. – Ta inwestycja pozwoli zarówno dostosować pomieszczenia, jak i zakupić wysokiej klasy sprzęt. Dzięki temu stworzymy centrum diagnozowania chorób przewodu pokarmowego, układu krążenia, a także onkologicznych z prawdziwego zdarzenia.

Wniosek „Rozbudowa i doposażenie bazy diagnostycznej Szpitala Nr 2 w Mysłowicach w zakresie diagnostyki chorób układu krążenia, diagnostyki i profilaktyki chorób nowotworowych przewodu pokarmowego” został już pozytywnie zaopiniowany przez Wojewodę Śląskiego, w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (JOWISZ). Dziś złożono go w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

W przesłanym do ministra piśmie dyrektor Mariusz Wołosz argumentuje, że Oddział Okulistyczny jest jednym z najlepiej działających tego typu jednostek w kraju i cieszy się ogromnym zaufaniem pacjentów i środowiska.

– Likwidacja Oddziału zdecydowanie pogorszy sytuacje związaną z dostępem do świadczeń na Oddziale Okulistycznym w powiecie mysłowickim oraz okolicznych miejscowościach – czytamy w wystosowanym apelu.

– Nasz oddział jest jednym z najbardziej renomowanych w regionie. Nikt, zarówno my jak i pacjenci, nie ma wątpliwości, że powinien dalej funkcjonować.  – podkreśla Wołosz. – Na oddział trafiają osoby z poważnymi schorzeniami oczu. Tam i w poradni pomagamy kilku tysiącom pacjentów rocznie. Zdajemy sobie sprawę, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Stąd nasz apel – dodaje.

czytaj więcej

Polski Szpital 2017 – Mariusz Wołosz po debacie podczas EEC 2017

Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego był jednym z panelistów debaty “Polski szpital 2017” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Wszystkie szpitale będące członkami naszego Związku znajdą się w prognozowanej sieci szpitali – podkreślał podczas Kongresu Mariusz Wołosz.

– Trzeba zrobić wszystko by szpitale powiatowe, jeśli mają pacjentów i kadrę, nie były zamykane, bo nie ma innej drogi utrzymania dostępności do świadczeń – kontynuował.

Zdaniem wiceprezesa Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zakres usług świadczonych pacjentom przez miejscowe szpitale i poradnie przyszpitalne powinien być większy niż dotychczas.

– Pacjent czuje się bezpiecznie w swoim mieście, jeśli wie, że na miejscu ma szpital i zespół poradni specjalistycznych. To ważne, szczególnie w kontekście społeczeństwa, które się starzeje – mówił prezes Wołosz.

czytaj więcej

Wyzwania śląskich szpitali powiatowych

Wymieniali się wiedzą, zabierali głos, konsultowali i razem walczyli o środki dla swoich placówek, a wiceprezes Mariusz Wołosz opowiedział o wyzwaniach  tak wyglądał pierwszy kwartał funkcjonowania Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Szesnastu dyrektorów szpitali powiatowych powołało ZSzPWŚ 22 września. Organizacja zrzesza wyłącznie publiczne placówki i poprzez ścisłą współpracę ma na celu umacnianie pozycji szpitali powiatowych na rynku usług medycznych (m.in. organizację zespołów doradczych i opiniowanie aktów prawnych, kształtowanie wspólnej polityki kadrowej, wspólne zakupy, politykę informacyjną oraz wymianę wiedzy).

Swoimi doświadczeniami i wiedzą z pozostałymi członkami ZSzPWŚ postanowił się podzielić Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, który zaprosił członków Związku na warsztaty poświęcone organizacji przetargu na usługi serwisowe sprzętu medycznego oraz sposobom zarządzania sprzętem medycznym.

Mariusz Wołosz, wiceprezes ZSzPWŚ zdradził jakie wyzwania wyzwania stoją w najbliższym czasie przed Związkiem:

– Aktualnie przygotowujemy wniosek o finansowanie dużego projektu informatycznego, który znacznie usprawni pracę lekarzy w naszych szpitalach.

Podkreślił także:

– Placówki bezpłatnej, publicznej służby zdrowia mają wspólne problemy. Wymiana doświadczeń i informacji będzie nieocenioną pomocą w zarządzaniu tego typu jednostkami.

czytaj więcej

Budynek interny po remoncie generalnym czeka na pacjentów

Zakończył się najważniejszy i najtrudniejszy etap największego remontu w historii stuletniego Szpitala nr 2 im. dr Tadeusza Boczonia w Mysłowicach. Po siedmiu miesiącach prac, dobiegła końca przebudowa tzw. budynku interny. Remont został sfinansowany z budżetu miasta Mysłowice oraz w części dotyczącej termomodernizacji, ze środków otrzymanych z Mechanizmu Finansowego EOG.

W budynku „A” mieściły się do tej pory oddział wewnętrzny i rehabilitacyjny. Po kompleksowej przebudowie zabytkowego budynku, pierwsze i drugie piętro zostały w całości zaadaptowane na potrzeby oddziału wewnętrznego. Do tej pory na dwóch piętrach budynku znajdowało się 11 sal oddziału wewnętrznego oraz 8 sal oddziału rehabilitacji. Na obu oddziałach znajdowało się 65 łóżek (45 było przeznaczonych dla pacjentów interny). Po remoncie, oddział wewnętrzny będzie dysponował 45 łóżkami w 20 salach. Do wyremontowanego obiektu wrócą również laboratorium, apteka i szpitalna kaplica oraz Recepcja.

– Skutki remontu odczują przede wszystkim pacjenci naszego szpitala. Do ich dyspozycji są mniejsze niż do tej pory sale, z których większość wyposażona jest we własną łazienkę – mówi Mariusz Wołosz, dyrektor Szpitala nr 2 im. dr Tadeusza Boczonia w Mysłowicach.

 W odnowionym budynku "A" będzie 16 sal z toaletami oraz 4 z łazienką po drugiej stronie korytarza. Wcześniej na każdym z dwóch pięter znajdowała się jedna toaleta damska, łazienka z kabinami prysznicowymi dla Pań, łazienka wraz z toaletą dla Panów oraz toaleta dla niepełnosprawnych.

Oddział wewnętrzny zyskał również nowe łóżka oraz nowoczesne meble. Pomieszczenia w budynku „A” zostały podzielone na mniejsze, a modernizacja objęła również  instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz centralne ogrzewanie. Pomieszczenie apteki dostosowano natomiast do wymogów Prawa Farmaceutycznego.

We wszystkich salach budynku "A" będzie działał system telewizji, nowością dla pacjentów będzie możliwość skorzystania z sieci wi-fi oraz doładowania telefonu komórkowego. Pacjenci, po dokonaniu płatności w specjalnym wpłatomacie, będą musieli wybrać jedynie numer telewizora, który znajduje się w ich sali. W przypadku internetu automat wydrukuje jednorazowy login i hasło. Telefon doładujemy w podobny sposób, po wybraniu operatora i opłaceniu doładowania, otrzymamy wydruk z instrukcją postępowania. Docelowo w całym Szpitalu ma się pojawić 41 odbiorników telewizyjnych.

Modernizacja budynku interny to koszt około 4,5 mln złotych, który został sfinansowany z budżetu miasta Mysłowice. Dodatkowo, budynek "A" objął również wart 4 mln złotych projekt podniesienia efektywności energetycznej i zastosowania odnawialnych źródeł energii dla całego Szpitala. Jest on finansowany prawie w 80 procentach z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz przy wkładzie własnym budżetu miasta. Projekt obejmuje również pozostałe budynki Szpitala wraz z budynkiem Administracji.

czytaj więcej

Szpital Miejski nr 2 w Mysłowicach zmienił się nie do poznania

Zakończył się remont Szpitala Miejskiego nr 2 im. dr. Tadeusza Boczonia w Mysłowicach. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Mysłowicach oraz środkom z funduszy norweskich, lecznica przeszła kompleksową termomodernizację i zyskała odnawialne źródła energii. Dodatkowo, Miasto sfinansowało także remont budynku oddziału wewnętrznego. Wartość całego przedsięwzięcia to blisko 10 mln zł.

Mysłowicka „dwójka" skończyła sto lat. Znakomita część tworzącego ją kompleksu ma zabytkowy charakter. Stąd potrzeba zastosowania odpowiednich technologii ciepłowniczych. Gruntownego remontu wymagały też wnętrza budynku, w których mieści się m.in. apteka, recepcja, i oddział wewnętrzny. Wykonawcą prac była spółka Meritum Grupa Budowlana, którą Szpital wyłonił w przetargu.

Dwie części dla lepszej całości

Całe przedsięwzięcie dzieli się na dwie zależne od siebie części. Pierwsza dotyczy termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii. Na ten cel Szpital pozyskał pieniądze ze środków norweskich. Druga skupiła się na remoncie budynku A.

Prawie 80 proc. dofinansowania z Funduszy Norweskich

Projekt pod nazwą „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów SP ZOZ Szpitala nr 2 im. dr Tadeusza Boczonia w Mysłowicach poprzez termomodernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii" w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009-2014 dla programu operacyjnego PL04 „Oszczędzania energii i promowanie odnawialnych źródeł energii" zakładał ocieplenie ścian i stropów krańcowych budynków, wymianę zewnętrznej stolarki drzwiowej i okiennej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania wodnego i ciepłej wody użytkowej, montaż urządzeń do korzystania z energii słonecznej oraz montaż oświetlenia. Jego całkowita wartość to 4.782.793,46 zł. Wysokość dofinansowania z funduszy norweskich wynosiła 76,6% kosztów kwalifikowanych (3.264.275,54 zł). Dzięki tej inwestycji oszczędność na energii może wynieść nawet 400 tys. zł rocznie.

Ogólnymi efektami realizacji projektu będą ograniczenie emisji lub uniknięta emisja CO2 : 942,51 Mg/rok oraz produkcja energii ze źródeł odnawialnych 60,012 MWh/rok. Rezultaty projektu to zwiększenie liczby termomodernizowanych budynków użyteczności publicznej: 3 szt., zwiększenie liczby zainstalowanych maszyn, urządzeń lub instalacji wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych: 63 szt., zwiększenie mocy zainstalowanych maszyn, urządzeń lub instalacji wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych: 0,07344 MW.

Przedmiotem projektu są: ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów budynków, wymiana zewnętrznej stolarki drzwiowej i okiennej, wymiana instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wraz z przebudową lokalnej sieci ciepłowniczej, montaż urządzeń do korzystania z energii słonecznej, montaż pomp ciepła, modernizacja instalacji wentylacyjnych, instalacja energooszczędnego oświetlenia.

Głównymi beneficjentami projektu będą mieszkańcy miasta Mysłowice oraz innych gmin, którzy korzystają z usług Beneficjenta.

Realizacja projektu korzystna będzie również dla personelu szpitalnego z uwagi na zwiększenie komfortu wykonywania usług medycznych oraz dla organu zarządzającego szpitalem z uwagi na redukcję kosztów eksploatacji obiektów, generalnie poprzez redukcję ilości zużytej energii.

Dodatkowo zyskała interna

Druga część remontu, którą w całości sfinansował mysłowicki Magistrat, obejmowała remont wnętrza budynku interny. Zakładał on przebudowę pierwszego i drugiego piętra właśnie dla potrzeb oddziału wewnętrznego, przebudowę pomieszczeń apteki szpitalnej i laboratorium oraz dostosowanie ich do odpowiednich wymogów, a całego obiektu — do wymogów przepisów przeciwpożarowych. Całość kosztowała 5,7 mln zł.

Szpital w trakcie remontu

Mariusz Wołosz, dyrektor Szpitala nr 2 nie ukrywa, że tak duży zakres prac miał niewielki wpływ na funkcjonowanie Szpitala.

– Przez odpowiednie ustalenie harmonogramu prac, staraliśmy się go zminimalizować. Komfort pacjentów nie został obniżony dzięki zastosowaniu szczelnych przegród oddzielających miejsca remontowane oraz wyznaczenie oddzielnych dróg komunikacyjnych dla prowadzonego remontu i działalności leczniczej – mówi dyrektor.

czytaj więcej

Wniosek Szpitala z pozytywną opinią NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozytywnie ocenił wniosek o dofinansowanie termomodernizacji i zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym Szpitalu.

Szpital nr 2 złożył wniosek o dofinansowanie projektu termomodernizacji i zastosowania odnawialnych źródeł energii w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Wniosek Szpitala został oceniony pozytywnie i uzyskał 63 punkty.

– Taki wynik napawa optymizmem. W perspektywie miesiąca spodziewamy się ostatecznej decyzji Funduszu – mówi Mariusz Wołosz, dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach.

czytaj więcej